Kalendarium

Serbia

Postanawiamy trochę zmienić plan na dzisiaj i trasę nieco wydłużamy zbaczając z niej w kierunku Drvengradu – wsi zbudowanej w 2000 r. na potrzeby realizacji filmu Emira Kusturicy „Życie jest Cudem”. Sam reżyser nadał tradycyjnej serbskiej wiosce nazwę Küstendorf, łącząc w niej swoje przezwisko „Kusta” z niemieckim przyrostkiem „dorf”, oznaczającym „wieś”. Wizyta w tym jakże niezwykłym miejscu była dobrą decyzją.

Opuszczamy Kosowo jadąc drogą M2 w stronę granicy. Szczęki nam po prostu opadają jadąc wzdłuż jeziora Gazivodsko. Bijemy się z myślami czy co chwila zatrzymywać się na punktach widokowych, czy gnać przed siebie by nie zmarnować żadnego zakrętu. Gdyby każda droga wyglądała w ten sposób…

Dziś zaczyna się robić ciekawie. Pogoda zachęca do jazdy, a naszym pierwszym przystankiem jest monastyr Visoki Decani - jeden z obiektów wchodzących w skład kosowskiego zespołu średniowiecznych zabytków pozostających pod ochroną UNESCO. Po drodze zostaniemy wylegitymowani przez żołnierzy KFOR i otrzymamy stosowną przepustkę. Monastyr został ufundowany w 1321 r.

Pogoda zachęcała do jazdy, tak więc nie musieliśmy specjalnie opóźniać wyjazdu. Zaczęliśmy od zwiedzania wieży czasek w Niszu. Miejsce robi wrażenie, a tragiczna historia z nim związana wywołuje ciarki.

Gdyby depresja była pogodą, wiedzielibyśmy aż nazbyt dokładnie jak wygląda. Do opuszczenia naszego dworku zabieramy się jak pies do jeża. Na dworze zimno i wciąż pada deszcz, ale nie możemy przekładać tego w nieskończoność. W końcu udaje nam się zebrać siły, by zacząć jechać.

Ten dzień odcisnął na nas swoje piętno – chyba każdy chciał, by nareszcie się skończył, ponieważ pech prześladował nas od samego rana. Po prostu nie mogliśmy dojechać do naszej pierwszej atrakcji. Wszystko rozpoczęło się z samego rana.

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz otrzymywać informacje na temat najnowszych tras, przydatnych artykułów oraz organizowanych przez nas wyjazdów? Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na nasz newsletter! Nie będziemy pisać dla zabawy - tylko konkretne informacje! ;)

Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem