Kalendarium
23.08 - 01.09.2019

Rumunia

W poszukiwaniu Vlada Draculi

Prawdziwa gratka dla motocyklistów zakochanych w przełęczach. Trasa prowadzi najpiękniejszymi, najbardziej spektakularnymi drogami Rumunii. Nie zapominamy jednak o najważniejszych atrakcjach, dzięki czemu poznamy kulturę i odnajdziemy źródło różnorodności, z której znany jest ten kraj. Rumuński Niezbędnik, czyli wszystko to, co trzeba zobaczyć, co tworzy dobrą opowieść.

Brak miejsc? Skontaktuj się z nami! (kliknij)

Szczegółowe informacje

Data Miejsca Cena Lokalizacja
23.08 - 01.09.2019 0 / 7 2,750.00zł
Rumunia
Bukareszt, Rumunia
Rumunia
Nie przyjmujemy już rejestracji na to wydarzenie
  • Simple Item 6
  • Simple Item 5
  • Simple Item 4
  • Simple Item 3
  • Simple Item 2
  • Simple Item 1
  • 1

  Mapa wyjazdu

  Trasa

  Dzień 1

  Wyruszamy z Satu Mare. Nie poczujemy tu prawdziwej atmosfery Rumunii. To miasto ma jednak zupełnie inny atut – austro-węgierską starówkę oraz warty uwagi „Szatmarski Manhattan”.

  Trasę rozpoczynamy od przejazdu przez wieś Certeze znaną przede wszystkim z bogatej kultury – szczególnie chętnie eksponowanych strojów oraz tradycyjnego budownictwa. Przepiękne, kwieciste, rozkloszowane spódnice są tutaj normą.

  Droga poprowadzi nas przez urokliwą Przełęcz Huta, z której już niedaleko do Sapanty, miejsca gdzie znajduje się Wesoły Cmentarz – wyjątkowa, na skalę światową, nekropolia. Jest to miejsce, gdzie do tematu śmierci podchodzi się w sposób pogodny, a nawet żartobliwy.
  Jeszcze krótki przystanek w miejscowości Barsana, aby zwiedzić prawosławny kompleks klasztorny i już mkniemy w stronę Przełęczy Proslop.

  Przełęcz Prislop jest wyjątkowo malowniczym miejscem. Uznawane przez wielu za najpiękniejsze miejsce w Karpatach. To jednak nie koniec niesamowitych dróg i wymagających, szybkich zakrętów. Nim dojedziemy na miejsce noclegu, będziemy cieszyć się wszystkimi urokami Przełęczy Mestecanis.

  Dzień 2

  Pierwszym istotnym punktem tego dnia jest przejazd przez Przełęcz Ciumarna – imponującą, pełną zakrętów drogę w większości zalesioną. Na jej szczycie znajduje się osobliwy pomnik wysoki na 7 m – rozłożona dłoń.

  Stąd już niedaleko do Klasztoru Sucevita – najpiękniejszego spośród bukowińskich malowanych klasztorów obronnych.

  Nocleg zaplanowany jest niedaleko miasta Piatra Neamt. Udajemy się tam drogą 15B oraz 15, biegnącą wzdłuż imponującego Zalewu Bicaz powstałego w wyniku wybudowania potężnej Zapory Bicaz. Kręta droga prowadząca przez okoliczne wsie stanowi doskonałe zwieńczenie dnia.

  Dzień 3

  Ruszamy z samego rana bez zbędnego ociągania się, by przez Wąwóz Bicaz przejechać zanim pojawią się tam tłumy zmotoryzowanych turystów. Po obu jego stronach pionowe ściany skalne wznoszą się na wysokość 300-400 m. Przejazd wąwozem robi na każdym niesamowite wrażenie.

  Przystanek zaplanowany jest niewiele dalej. Pokonując wąską, górską drogę docieramy do Jeziora Czerwonego. Grzechem byłoby nie zatrzymać się i nie zjeść kurtoszkołacza. Jezioro Czerwone powstało w wyniku osunięcia się zbocza górskiego.

  Późnym popołudniem przybywamy do niesamowitego miasta – Sighisoary, zwanego miastem-muzeum. Znajduje się tu bez wątpienia jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Nocując w samym centrum starego miasta, do późnych godzin będziemy chłonąć atmosferę tego magicznego miejsca.

  Dzień 4

  To jest najkrótszy dzień naszego wyjazdu, więc nie musimy się nigdzie spieszyć.
  Pierwszym przystankiem jest miejscowość Viscri. Tutaj interesuje nas dobrze zachowany, ładny kościół warowny z końca XII w. wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  Niewiele dalej znajduje się Twierdza Rupea. Potężne ruiny znajdują się na bezleśnym wzgórzu usytuowanym na północny-wschód od miasteczka o tej samej nazwie.

  Zanim pojawimy się w Braszowie, czeka nas zwiedzanie Grodu Prejmer – miniwioski wyposażonej we wszystkie budowle i urządzenia umożliwiające prowadzenie w miarę normalnego życia podczas najazdu wroga.

  Popołudniem dojeżdżamy do naszego miejsca noclegowego w Braszowie. Braszów jest jednym z najpiękniejszych miast Rumunii, bogatym w cenne zabytki. Tutejsza saska starówka przyciąga przybyszów z całego świata.

  Dzień 5

  Na ten dzień czekają wszyscy! Rozpoczynamy od zwiedzania zamku w Bran, który przez wiele lat był promowany jako niegdysiejsza siedziba legendarnego Vlada Drakuli. Ta informacja jednak niewiele ma wspólnego z prawdą.
  Wspaniałą trasą 73 (równy asfalt, góry, niesamowite widoki, szybkie zakręty) podążamy w stronę Curtea de Arges, gdzie mieści się wspaniała cerkiew mistrza Manole, będąca perełką architektury sakralnej tej części Europy.

  Ruszamy na północ w stronę doskonale znanej wśród motocyklistów drodze Transfogaraskiej! Zanim jednak wjedziemy na wyczekiwaną trasę, zjemy obiad u stóp ruin Twierdzy Poienari – rzeczywistej siedzibie Vlada Drakuli.

  Droga Transfogaraska urzeka rozmaitością, barwami, bogactwem flory i fauny oraz krajobrazami niczym z bajki. 151 km czystej radości na wysokości dochodzącej do 2034 m n.p.m!
  Nocleg zaplanowany jest w samym centrum uroczego Sybina.

  Dzień 6

  Dziś przede wszystkim liczy się droga. Zaczynamy od przejazdu Przełomem Czerwonej Wieży. Wąwóz ten, łączący Siedmiogród z Wołoszczyzną, już od starożytnych czasów stanowił ważny szlak komunikacyjny.

  Ekscytująca, dzika, niebezpieczna, zwana niegdyś przez pasterzy Diabelską Ścieżką, Przełęcz Transalpina jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest to najwyższa droga w Rumunii (2145 m n.p.m.). Góry Parang i ich okolice to miejsca owiane tajemnicą. Legendy głoszą, że Transalpina była ścieżką olbrzymów. Na szczycie przełęczy zjemy tradycyjną polentę i kilka innych lokalnych przysmaków. Będziemy mieli dużo czasu by nacieszyć się tą wyjątkową na mapie Europy drogą.

  Dzień 7

  Powoli kończymy naszą podróż po Rumunii. Do Oradei jedziemy mało znaną drogą 1R. Kręta trasa prowadzi zapomnianymi przez świat górskimi wioskami. Nie obejdzie się bez wzmożonej uwagi wynikającej z pojawiających się często na drodze koni oraz krów.

  Naszym ostatnim punktem w Rumunii jest Oradea. Za czasów monarchii austro-węgierskiej w śródmieściu Oradei powstała wspaniała zabudowa wzorowana na wiedeńskiej secesji. Dzięki temu miasto zyskało niepowtarzalny urok.

  Mapa wyprawy

  Informacje

  SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WYJAZDU

  ILOŚĆ NOCLEGÓW: 10
  CENA:
  2750zł/os
  TERMIN:
  23.08.19r. (zbiórka wieczorem w Krośnie)
  01.09.19r. (przyjazd do Polski)
  Grupa: 8 osób
  Regulamin wyjazdu

  TRASA:

  • dojazd do Rumunii z Krosna – ok. 300km (1 dzień)
  • trasa po Rumunii – ok. 2400km-2700km
  • powrót do Krosna – ok. 400km (1 dzień)

  PLANOWANE CAŁKOWITE KOSZTY:

  • noclegi ze śniadaniami - 2750 zł (zawarte w cenie)
  • paliwo (włącznie z dojazdami) - 850 zł (niezawarte w cenie)
  • obiady/kolacje/suweniry – indywidualna kwestia
  • ubezpieczenie NNW - ok. 75 zł (niezawarte w cenie)

  CENA OBEJMUJE:

  • noclegi na trasie (pokoje dwuosobowe)
  • śniadania
  • opieka doświadczonego przewodnika na całej trasie wyprawy
  • przewodnik w postaci niewielkiej książeczki, opracowany przez nas specjalnie na tę wyprawę!
  wyprawy motocyklowe, podróże motocyklowe, trasy motocyklowe, wycieczki motocykle

  Jakub Dygnas

  Założyciel RDTours.pl. Na motocyklach zaczął jeździć już w wieku 7 lat. Teraz zajmuje się tym profesjonalnie.

  Zamiłowanie do jazdy motocyklem zrodziło się dawno temu. Zwabiony dziewiczą przyrodą i obezwładniającą magią fiordów podczas swoich pierwszych wypraw kierowałem się przede wszystkim na północ Europy. W końcu przyszedł czas na zupełnie inny klimat. Wtedy własnie pojawiły się Bałkany, których kulturą
  i historią zostałem absolutnie oczarowany. Niegasnące pragnienie odkrywania nowych miejsc, nie pozwala mi zatrzymać się
  w miejscu. Wciąż poszukuję nowych kierunków, doskonałych na zrealizowanie niezapomnianych wypraw motocyklowych.

  Nasz zespół
  • Simple Item 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

  Relacja z wyjazdu

  Rumunia 2017

  Relację z naszej ostatniej wyprawy do Rumunii znajdziesz na naszym blogu.

  Relacja z wyprawy

  Podstawowe zasady

  Nasze doświadczenie pozwoliło nam wypracować kilka podstawowych zasad, które obowiązują podczas każdego wyjazdu!


  Dowiedz się więcej
  1. Uprawiamy turystykę motocyklową, a nie wyścigi
  2. Przede wszystkim zwiedzamy
  3. Wyjeżdżamy razem, wracamy razem
  4. Trzymamy się grupy
  5. Wzajemnie o siebie dbamy
  6. Jedziemy na wyprawę motocyklową, a nie na imprezę

  Dołącz do wyprawy

  Weź udział w przygodzie swojego życia!