Kalendarium
26.07 - 03.08.2019

Serbia

Życie jest cudem

Wyprawa do dwóch najmłodszych europejskich krajów – Serbii i Kosowa. Od wieków przeplatają się tu kultury, języki, narody i religie, tworząc tym samym niesamowitą mieszankę Wschodu i Zachodu. Trasa biegnie przez najwspanialsze atrakcje regionu – gigantyczna twierdza Golubac, Wieża Czaszek w Niszu, podzielona na dwoje kosowska Mitrowica, czy znany w całej Europie „Dom na Skale”. Nie zabraknie również wyjątkowych tras motocyklowych – droga donikąd w Kanionie Rugova, kanion rzeki Jerma. Serbski niezbędnik, czyli „Życie jest cudem”.

Szczegółowe informacje

Data Miejsca Cena Lokalizacja
26.07 - 03.08.2019 2 / 7 2,600.00zł
Serbia
Belgrad, Serbia
Serbia
Nie przyjmujemy już rejestracji na to wydarzenie
  • Simple Item 6
  • Simple Item 5
  • Simple Item 4
  • Simple Item 3
  • Simple Item 2
  • Simple Item 1
  • 1

  Mapa wyjazdu

  Trasa

  Dzień 1

  O poranku wyruszamy ze stolicy Belgradu, rozpoczynając naszą podróż po Serbii. Naszym pierwszym przystankiem jest Smederevo, znane przede wszystkim ze swojej twierdzy w kształcie trójkąta o nieregularnych ramionach. Niezwykłe w tej budowli są jej mury, ponieważ mają one długość około 500 m z każdej strony.

  Następnie udajemy się w stronę twierdzy Golubac dumnie wznoszącej się ponad wodami Dunaju. Ze względu na strategiczne znaczenie wielokrotnie była obiektem walk. To własnie pod tymi murami poległ Zawisza Czarny. Oczywiście znajdziemy czas na kawę i ciastko.

  Twierdza Golubac jest w istocie bramą wąwozu Derdap, przez który prowadzi dalsza część naszej trasy. Ma on długość ponad 100 km - doskonałe miejsce by trochę poszaleć!

  Dzień 2

  Tego dnia skupimy się przede wszystkim na wschodniej części Serbii. Droga prowadzi przez wsie zapomniane przez Boga. Trasa jest wymagająca przede wszystkim ze względu na wątpliwy stan dróg. Nie będzie tak jednak przez cały czas. Cierpliwie będziemy się zbliżać do kanionu rzeki Jerma.

  Kanion rzeki Jermy nie należy do najpopularniejszych atrakcji, co może dziwić z uwagi na surowe piękno skał i rzeki, wzdłuż której wije się droga. Ruch samochodowy jest znikomy. Skalne ściany osiągają wysokość nawet do 200 m. Przejazd tą drogą to czysta przyjemność.

  Dzień kończymy przyjazdem do miejscowości Nisz. Położony na skrzyżowaniu europejskich szlaków łączących Europę z Azją, Nisz jest jednym z najstarszych miast Bałkańskich. Jego największą jest słynna Wieża Czaszek.

  Dzień 3

  Trzeciego dnia przekroczymy granicę z Kosowem. Zanim jednak do tego dojdzie, odwiedzimy Diabelską Wieś - jest to wyjątkowy fenomen przyrody, z którym związana jest ciekawa legenda.

  Po przekroczeniu granicy serbsko-kosowskiej, w pierwszej kolejności zmierzamy ku Prisztinie - stolicy najmłodszego państwa w Europie. Nie stanowi ona typowej atrakcji turystycznej. Uwagę przyciąga przede wszystkim napis "NEWBORN" znajdujący się przed Pałacem Młodych i Sportu.

  Nie tracąc więcej czasu, kierujemy się do najbardziej turystycznej miejscowości w całym Kosowie, a mowa tu o miejscowości Prizren. Trasa tam prowadząca nie będzie nudna, ponieważ prowadzi przez przełęcz Prevalle, cieszącą się popularnością wśród mieszkańców Kosowa.

  Dzień 4

  Rozpoczynamy od zwiedzania monastyru Visoki Decani. To jeden z obiektów wchodzących w skład kosowskiego zespołu średniowiecznych zabytków pozostających pod ochroną UNESCO. Po drodze zostaniemy wylegitymowani przez żołnierzy KFOR i otrzymamy stosowną przepustkę.

  Kolejnym punktem podróży jest kanion Rugova. Stanowi cześć Parku Narodowego Gór Przeklętych. W latach 90., na skutek działań wojennych na terenach Kosowa, fragment drogi na granicy serbsko-czarnogórskiej został zniszczony.

  Nocleg zaplanowany jest w miejscowości Mitrowica. Dobrze znana z doniesień medialnych, podzielona rzeką Ibar na część serbską i albańską.

  Dzień 5

  Dzień zaczynamy z przytupem, ponieważ trasa zaczyna się od przejazdu wzdłuż jeziora Gazivodsko. Następnie krótki przystanek pod monastyrem Djurdjevi Stupovi, by ponownie wrócić na trasę i cieszyć się wspaniałymi drogami.

  Zatrzymamy się również przy monastyrze Studenica. Jest to największy i najbogatszy klasztor w Serbii. Stąd już niedaleko do naszego miejsca noclegowego. Zaprowadzi nas tam droga nr 30, która dostarczy wielu emocji.

  Dzień 6

  Będzie to nasz ostatni dzień podróży po Serbii. W pierwszej kolejności przejazd przez Park Narodowy Tara, w kierunku rzeki Driny. Widoki wzdłuż trasy zachwycą każdego motocyklistę. Nie moglibyśmy zapomnieć o przystanku przy sławnym na cały świat "Domu na Drinie".

  Pozostaje nam już tylko dojechać do Belgradu, by nadrobić wszystkie zaległości w zwiedzaniu tego wspaniałego miasta, będącego sercem Serbskiego życia. Mało kto wie, że Belgrad jest jednym z najstarszych miast europejskich.

  Mapa wyprawy

  Informacje

  SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WYJAZDU

  ILOŚĆ NOCLEGÓW: 9
  CENA: 2600zł/os
  TERMIN:
  26.07.19r. (zbiórka wieczorem w Chyżne)
  03.08.19r. (przyjazd do Polski)
  Grupa: 8 osób
  Regulamin wyjazdu

  TRASA:

  • dojazd do Serbii z Chyżne – ok. 700 km (1 dzień)
  • trasa po Serbii – ok. 1500 km - 1800 km
  • powrót do Chyżne – ok. 700 km (1 dzień)

  PLANOWANE CAŁKOWITE KOSZTY:

  • noclegi ze śniadaniami - 2600 zł (zawarte w cenie!!!)
  • paliwo (włącznie z dojazdami) - 900 zł (niezawarte w cenie!!!)
  • obiady/kolacje/suweniry – indywidualna kwestia
  • ubezpieczenie NNW - ok. 75 zł (niezawarte w cenie)

  CENA OBEJMUJE:

  • noclegi na trasie (pokoje dwuosobowe)
  • śniadania
  • opieka doświadczonego przewodnika na całej trasie wyprawy
  • przewodnik w postaci niewielkiej książeczki, opracowany przez nas specjalnie na tę wyprawę!
  wyprawy motocyklowe, podróże motocyklowe, trasy motocyklowe, wycieczki motocykle

  Jakub Dygnas

  Założyciel RDTours.pl. Na motocyklach zaczął jeździć już w wieku 7 lat. Teraz zajmuje się tym profesjonalnie.

  Zamiłowanie do jazdy motocyklem zrodziło się dawno temu. Zwabiony dziewiczą przyrodą i obezwładniającą magią fiordów podczas swoich pierwszych wypraw kierowałem się przede wszystkim na północ Europy. W końcu przyszedł czas na zupełnie inny klimat. Wtedy własnie pojawiły się Bałkany, których kulturą
  i historią zostałem absolutnie oczarowany. Niegasnące pragnienie odkrywania nowych miejsc, nie pozwala mi zatrzymać się
  w miejscu. Wciąż poszukuję nowych kierunków, doskonałych na zrealizowanie niezapomnianych wypraw motocyklowych.

  Nasz zespół
  • Simple Item 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

  Relacja z wyjazdu

  Serbia 2018

  Relację z naszej ostatniej wyprawy do Serbii znajdziesz zna naszym blogu.

  Relacja z wyprawy

  Podstawowe zasady

  Nasze doświadczenie pozwoliło nam wypracować kilka podstawowych zasad, które obowiązują podczas każdego wyjazdu!


  Dowiedz się więcej
  1. Uprawiamy turystykę motocyklową, a nie wyścigi
  2. Przede wszystkim zwiedzamy
  3. Wyjeżdżamy razem, wracamy razem
  4. Trzymamy się grupy
  5. Wzajemnie o siebie dbamy
  6. Jedziemy na wyprawę motocyklową, a nie na imprezę

  Dołącz do wyprawy

  Weź udział w przygodzie swojego życia!